مبانی نظری كیفیت زندگی | acceptance | 6612

محقق گرامی سلام و عرض ادب. دریافت فایل تخصصی مبانی نظری كیفیت زندگی از فروشگاه فایل برتر | این فایل در دسته بندی علوم انسانی قرار دارد | امیدوارم این فایل مورد رضایت شما باشدش. موفق و موید باشید. بعضی از سایت ها بدون ارائه توضیحات مناسب از فایل مبانی نظری كیفیت زندگی، آن را به فروش می رسانند. درحالیکه ما توضیحات کامل را برای شما آوردیم که همگی در ادامه مطلب قابل مشاهده هستند.

‫ ‫ ‫ ‫ مبانی نظری كیفیت زندگی ‬ ‫کند‪« .‬اسلحه داری؟» مأمور امنیتی مبانی نظری كیفیت زندگی می‌گوید نه‪.‬‬ ‫«عیبی ندارد‪ .‬همین‌جا بمان‪».‬‬ مبانی نظری كیفیت زندگی ‫پچ‌پچ می‌کنند‪ .‬به مدیر دستور می‌دهند مبانی نظری كیفیت زندگی در بزند‪ ،‬درحالی‌که آن سه نفر‬ مبانی نظری كیفیت زندگی ‫ــ سا ُوی‪ ،‬پلیس و مأمور مبانی نظری كیفیت زندگی امنیتی ــ به دیوار کناری چسبیده‌اند‪

مبانی نظری كیفیت زندگی

ارتباط با ما

... دانلود ...

عنوان محصول: مبانی نظری كیفیت زندگی

پیشینه ومبانی نظری پژوهش كیفیت زندگی

توضیحات: فصل دوم (پیشینه ی پژوهش)

همرا با منبع نویسی درون متنی فارسی و انگلیسی کامل به شیوه APA جهت استفاده فصل دو

توضیحات نظری در مورد متغیر و همچنین پیشینه در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه

رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب برای فصل دو

منبع: دارد (به شیوهAPA)

نوع فایل: WORDو قابل ویرایش با فرمت doc

قسمتی از مبانی نظری متغیر:

آغاز بحث کیفیت زندگی به زمان ارسطو (384- 322 قبل از میلاد ) بر می گردد. ارسطو به ویژه دركتاب اخلاق نیكو ماخس به موضوع سعادت انسانی و اینكه سعادت چیست، متشكل از چه فعالیت هایی است و چگونه میتوان سعادتمند شد، می پردازد. رویكرد آكادمیك به كیفیت زندگی از سال 1920 میلادی یعنی زمانی كه پیگو در كتاب اقتصاد و رفاه به این موضوع پرداخت، سیر تازه ای پیدا كرد. از دهه 1930 محققان به ارزیابی كیفیت زندگی در مناطق مختلف جهان پرداختند و بعلت گستردگی، تدریجاً در سایر علوم مانند روان شناسی، اقتصاد، سیاست، جامعه شناسی و پزشكی بصورت یك موضوع میان رشته ای مورد توجه قرار گرفت ولی حدود 40 سال قبل برای اولین بار كیفیت زندگی در رابطه با وضعیت سلامت مطالعه و گزارش شد(احمدی،1389).

تعاریف کیفیت زندگی

تعریف سازمان جهانی بهداشت(1996) از " کیفیت زندگی" چنین است: ارزیابی و ادراک افراد از وضعیت زندگی خویش، تحت تأثیر نظام فرهنگی و ارزشی موقعیتی که در آن زندگی می­کنند و در واقع اهداف، انتظارات، معیارها و خواسته های فرد به میزان وسیعی بر وضعیت جسمانی، روانی، میزان استقلال، روابط اجتماعی و اعتقادات او تاثیر گذار است.

سِلا(1994)، نیز کیفیت زندگی را به صورت رضایت فرد از مجموع جنبه های زندگی از جمله جنبه های روانی، اجتماعی؛اقتصادی، فرهنگی ، معنوی و جنسی تعریف کرده اند.

دونالد(2001) کیفیت زندگی را اصطلاحی توصیفی عنوان میکند که به سلامت و ارتقاء عاطفی، اجتماعی و جسمی افراد و توانایی آنها برای انجام وظایف روزمره اشاره دارد.

کیفیت زندگی عبارت است از برداشت هر شخص از وضعیت سلامت خود و میزان رضایت او از این وضع(کینگ ،2006). همچنین کیفیت زندگی به عنوان احساس فرد از سلامت ، رضایت یا عدم رضایت از زندگی، سرور و شادمانی یا ناخشنودی و نظایر آن تعریف شده است(دالکی،1972).

ویژگی های کیفیت زندگی

علیرغم اینکه یک توافق کلی در تعریف کیفیت زندگی وجود ندارد، بیشتر پژوهشگران بر سه ویژگی کیفیت زندگی اتفاق نظر دارند. این ویژگی ها عبارتند از: چند بعدی بودن، ذهنی بودن و پویا بودن.

الف) چند بعدی بودن: که 5 بعد زیر را در بر می گیرد.

1-بعد جسمی: به دریافت فرد از توانایی هایش در انجام فعالیت ها و وظایف روزانه که نیاز به صرف انرژی دارد اشاره می کند و می تواند در بردارنده مقیاس هایی چون تحرک، توان و انرژی، درد و ناراحتی، خواب و استراحت و ظرفیت توان کاری باشد.

2-بعد روحی: درک فرد از زندگی و هدف و معنای زندگی را در بر می گیرد. ثابت شده است که بعد روحی زیر مجموعه بعد روانی نبوده و یک دامنه مهم و مستقل محسوب می شود.

3-بعد روانی: جنبه های روحی مانند افسردگی، ترس، عصبانیت، خوشحالی و آرامش را در بر می گیرد. بعضی از زیر گروه های این بعد عبارتند از تصویر از خود، احساس مثبت، احساس منفی، اعتقادات مذهبی، فکر کردن، یاد گیری، حافظه و تمرکز حواس.

4-بعد اجتماعی: به توانایی برقرار کردن ارتباط با اعضای خانواده، همسایگان، همکاران و سایر گروه های اجتماعی و نیز وضعیت شغلی و شرایط اقتصادی کلی مربوط می شود.

5-بعد علائم مربوط به بیماری یا تغییرات مربوط به درمان: مواردی مانند درد، تهوع و استفراغ را می توان نام برد.

ب) ذهنی بودن: کیفیت زندگی را باید بیشتر به صورت یک مفهوم ذهنی به کار برد. ارزیابی فرد از سلامت و خوب بودنش، عامل کلیدی در مطالعات کیفیت زندگی می باشد. قضاوت فرد در مورد بیماری، درمان و سلامتی، خود اهمیت بیشتری نسبت به ارزیابی عینی از سلامتی دارد. به عنوان مثال ممکن است فردی از یک یا چند بیماری مزمن رنج ببرد ولی خودش را سالم بداند، در صورتی که فرد دیگری با وجود آنکه هیچ نشان عینی از بیماری ندارد، خود را بیمار می پندارد. عامل اصلی تعیین کننده کیفیت زندگی عبارت است از تفاوت درک شده بین آنچه هست و آنچه از دیدگاه فرد باید باشد.

ج) پویا بودن: پویایی کیفیت زندگی به این معناست که با گذشت زمان تغییر می کند و به تغییرات فرد و محیط او بستگی دارد. این مشخصه در یک رابطه طولی قابل مشاهده است(قراچه داغی،1387).

y

👇محصولات مشابه با مبانی نظری كیفیت زندگی👇

پیشینه پژوهش وچاچوب مبانی نظری كیفیت زندگی مبانی نظری و پیشینه تحقیق اثر كیفیت زندگی كاری و رفتار شهروندی سازمانی بر اثربخشی سازمانی مبانی نظری معنای زندگی مبانی نظری امید به زندگی مبانی نظری کیفیت زندگی مبانی نظری رضایت از زندگی مبانی نظری امید به زندگی مبانی نظری سبک زندگی و ادراک خدا پیشینه و مبانی نظری کیفیت زندگی

👇محصولات تصادفی👇

طراحی داخلی مدرن اصلاح رگولاسیون ولتاژ در خطوط انتقال نیرو نمونه سوال و توضیح مدار سری و موازی افزایش فالوور ولایک برای سیستم اندروید مبانی نظری وپیشینه پژوهش درباره ی رفتار مصرف کننده کتاب دیکشنری حسابداری مبانی نظری و پیشینه نارسایی هیجانی پاورپوینت سیستم های اطلاعات مدیریت (MIS) راهنمای آزمون کمرویی پرسشنامه انعطاف پذیری خانواده (فرم کوتاه) مقیاس اصلاح شده فراشناخت برای نوجوانان (MCQ-A) پاورپوینت بررسی مدیریت پروژه IT پاورپوینت بررسی خصوصیات فضاهای مسکونی پاورپوینت بررسی معماری دوره ی صفوی پلان ساختمان 2 طبقه فلزی

👇کلمات کلیدی👇

مبانی نظری وپیشینه تحقیق كیفیت زندگی ;پیشینه ومبانی نظری پژوهش كیفیت زندگی ;مبانی نظری كیفیت زندگی ;مبانی نظری پژوهش كیفیت زندگی ;پیشینه نظری پژوهش كیفیت زندگی ; پژوهش كیفیت زندگی ;كیفیت زندگی